המרכז לקבלה

אודות המרכז לקבלה

הרב וקרן ברגהרבה פירושים התפתחו עם השנים למושג "קבלה". הקבלה פירושה דברים שונים לאנשים שונים. המרכז לקבלה, ארגון שלא למטרות רווח שנוסד בשנת 1922,  תומך בפירושים השונים של הקבלה ברחבי העולם.

המרכז לקבלה מלמד קבלה כחכמה אוניברסלית שקודמת לתורה או לדת, ויכולה להילמד על ידי כל אחד, בלי קשר לאמונתו או דרכו הרוחנית. המרכז לקבלה מספק קורסי לימוד המתבססים על חכמת שושלת המקובלים הגדולים, והם מתארים את מקור הבריאה, את החוקים הפיזיים והרוחניים של היקום, כולל הקיום האנושי ומסע הנשמה.

שליחות

מטרת המרכז לקבלה היא לספק פלטפורמה שתעזור לאנשים לשפר את חייהם. כדי לבצע זאת, מספקים מורי המרכז לקבלה לתלמידים כלים רוחניים המבוססים על עקרונות קבליים אותם יכולים התלמידים ליישם כראות עיניהם כדי להחליט החלטות טובות יותר שמועילות לא רק לעצמם אלא עוזרות גם  לעולם כולו להיות מקום טוב יותר. יישום הכלים הוא שיכול ליצור שינוי חיובי בחייו של כל תלמיד.

מה אנו מלמדים

ישנם חמישה עקרונות בסיסיים:

נתינה: נתינה היא מטרת החיים והדרך היחידה לקבל באמת מילוי. כאשר בני אדם נותנים, הם מתחברים לכוח אנרגיה שהקבלה קוראת לו האור –  המקור המוחלט של כל טוב, הכוח הקדוש, הבורא. על ידי נתינה, האדם יכול להתגבר על האגו – כוח השליליות.

מודעות לאגו ואיזונו: האגו הוא קול פנימי שמנחה אנשים להיות אנוכיים, צרי אופק, מוגבלים, מכורים, פוגעים, חסרי אחריות, שליליים, כועסים ושונאים. האגו הוא המקור העיקרי של כל בעיה מכיוון שהוא מאפשר לנו להאמין שאנשים אחרים נפרדים מאתנו. הוא מנוגד לנתינה ולענווה. לאגו יש גם צד חיובי, מכיוון שהוא מניע את האדם לנקוט בפעולה. כל אדם יכול לבחור אם לפעול רק עבור עצמו או גם לתועלתם ולרווחתם של אחרים. חשוב להיות מודעים לאגו ולאזן את החיובי והשלילי.  

קיומם של חוקים רוחניים: ביקום קיימים חוקים רוחניים המשפיעים על חיי האנשים. אחד מהם הוא חוק הסיבה והתוצאה: מה שאדם נותן – הוא מקבל בחזרה,  או מה שאנו זורעים – זה מה שאנו קוצרים.

כולנו אחד: בכל אדם שוכן ניצוץ של הבורא המחבר את כולנו לשלמות אחת. הבנה זו מובילה אותנו למצווה רוחנית האומרת שחייבים להתייחס לכל אדם בכבוד אנושי בכל זמן, בכל מצב. כל אדם אחראי באופן אישי למלחמות ולעוני בכל רחבי העולם ואנשים אינם יכולים ליהנות ממילוי אמיתי ובר קיימא כל עוד אנשים אחרים סובלים.

עזיבת איזור הנוחות שלנו יכולה ליצור נסים: ויתור על הנוחות שלנו כדי לעזור לאחרים מחבר אותנו למימד רוחני שמביא בסופו של דבר אור וחיוביות לחיינו.

איך אנו מלמדים

קורסים ושיעורים: המרכז לקבלה מתמקד, על בסיס יומי, בדרכים מגוונות כדי לעזור לתלמידים ללמוד את עקרונות היסוד הקבליים. למשל, המרכז מפתח קורסים, שיעורים, הרצאות מקוונות, ספרים ומוצרי אודיו. קורסים והרצאות מקוונים חיוניים לתלמידים הנמצאים ברחבי העולם ורוצים ללמוד קבלה אך אין להם גישה למרכז קבלה בקהילה שלהם.

אירועים: המרכז מארגן ומארח מגוון של אירועים ותקשורות רוחניות על בסיס שבועי וחודשי שבהם יכולים התלמידים להשתתף בהרצאות, מדיטציות וארוחות משותפות. כמה אירועים משודרים בזמן אמת. המרכז מארגן נופשים וטיולים רוחניים אל אתרים אנרגטיים, שהם מקומות שמקובלים גדולים השאירו בהם את חותמם. למשל, הטיולים מתרחשים במקומות בהם המקובלים למדו או נקברו, או שבהם נכתבו טקסטים עתיקים כמו הזוהר. אירועים בינלאומיים מספקים לתלמידים מכל רחבי העולם הזדמנות להתחבר לאנרגיה מיוחדת הזמינה בתקופות מיוחדות במשך השנה. באירועים אלה פוגשים התלמידים תלמידים אחרים, חולקים חוויות וקושרים קשרי חברות.

התנדבות: המרכז לקבלה מספק תכניות התנדבות, ברוח עקרונות הקבלה המדגישים נתינה, כדי שתלמידים יוכלו להשתתף ביוזמות של צדקה, הכוללות שיתוף חכמת הקבלה באמצעות תכנית חניכה. כל שנה מארגנים מאות תלמידים מתנדבים פרויקטים המועילים לקהילות שלהם, כמו הזנת חסרי בית, ניקיון חופים וביקור חולים בבתי חולים.

הדרכה אישית: המרכז לקבלה פועל להבטיח שכל תלמיד יקבל תמיכה אישית בלימודיו. מורים וחונכים הם חלק מתשתית חינוכית הזמינה לתלמידים 24 שעות ביממה,  שבעה ימים בשבוע.

מאות מורים ותכניות לימוד זמינים ברחבי העולם לתלמידים להמשך התפתחותם. הלימודים נעשים באופן אישי, בטלפון, בקבוצות לימוד, באמצעות מפגשים טלפוניים קבוצתיים, ואפילו לימודים באופן עצמאי באמצעות תבנית אודיו או באופן מקוון.

חונכות: תכנית החונכות של המרכז מספקת לתלמידים חדשים חונך שיעזור להם להבין טוב יותר את הלימודים והעקרונות הקבליים. החונכים הם תלמידי קבלה מנוסים המעוניינים לעזור לתלמידים חדשים.

פרסום: בכל שנה מתרגם המרכז ומפרסם כמה מהטקסטים הקבליים המאתגרים ביותר לתלמידים מתקדמים ובהם הזוהר, כתבי הארי ותלמוד עשר ספירות עם פירוש. המרכז לקבלה מפרסם גם כל שנה בכל רחבי העולם ספרים היונקים ממקורות אלה ביותר משלושים שפות ומיועדים גם למתחילים וגם לתלמידים בשלבי ביניים.  

מוזיאון: המרכז אוסף ומשמר טקסטים קבליים מקוריים וכתבי יד נדירים הממוקמים במוזיאון בלוס אנג'לס. הטקסטים זמינים לחוקרים ולתלמידים באופן מקוון.

פרויקט הזוהר: הזוהר, הטקסט העיקרי של חכמת הקבלה,  הוא פירוש לעניינים תנ"כיים ורוחניים שנכתב ונערך לפני 2000 שנים ונחשב למקור של אור. המקובלים מאמינים שכאשר הזוהר נכנס לאזורים של חושך ומהומות, הוא יכול ליצור שינוי ולגרום לשיפור. פרויקט הזוהר של המרכז לקבלה מחלק את הזוהר ב-95 מדינות על ידי הפצת עותקים חינם לארגונים ואנשים כאות הוקרה על פעילותם למען הקהילה וכן בשטחי סיכון. בשנים קודמות נתרמו יותר
מ-50,000 עותקים של הזוהר לבתי חולים, שגרירויות, מקומות תפילה, אוניברסיטאות, ארגונים שלא למטרות רווח, שירותי חרום, אזורי מלחמה ואסונות טבע, חיילים, טייסים, פקידי ממשלה, שירותי רפואה, שירותי עזרה הומניטרית ועוד.

פרטים נוספים