עץ בעיר

מה? מי אתם? מה זה "עץבעיר"? לאן הגעתי?
תמונת חלום: את/ה מגיע/ה למקום אחרי יום מתיש במרחב האורבני. יש לך איפה לזרוק את הקומפוסט. כמובן, שמרת את זה איתך כל היום כי ידעת שבסופו תגיע לעץ. יש לך מקלחת ששומרים בה את המים, וארוחת ערב שלא צריך לשאול — הירקות הם ממקור ידוע ומקומי והכל טבעוני. סביב השולחן בסלון נפגשים נוודים עם מי מבני הבית וחולקים רק חדשות טובות –ֹ מה צמח על אדן החלון, מתי מגיעה הזמנת התמרים, איפה הגינה הקהילתית הקרובה, איפה יש מפגש זרעים או החלפת בגדים, והכי חשוב איפה העץ הקרוב –ֹ איפה אתה יכול למצוא את כל זה במרחק יום הליכה –ֹ לאן פניך מועדות מחר, אם אתה ממשיך בדרכך.
זוהי תמונת החלום שמובילה אותנו ביצירתו המתמדת של עץבעיר. עץבעיר הוא כל־כולו המחשה יומיומית של האפשרויות לצמצם וּלוותר מבחירה וּלהרוויח את מה שחשוב לנו באמת. אנו עושות ועושים זאת בִדרכים שונות כבר שבע שנים, ועכשיו אנחנו לקראת שלב חדש ונוסף:
אואזיס אקולוגי בלב העיר, מקום להתנתק בו מכל מה שמֵסיח את הדעת וּלהתחבר אל מה שמֵניח את הדעת, בית פתוח אֲליכם וּבשבילכן, לשעה קלה, או לכמה ימים (ולילות), על בסיס B&B, או על בסיס החברות שלכם בעץ.
אם אתם לא נוודים, אלא "סתם" גרים בעיר, אתם מוזמנים לחוות את החלום, לבוא למפגש, לקורס או לסדנה, ולשאול יחד איתנו איך אנחנו יכולים לקיים חיים טובים ומועילים, בעיר, ועכשיו? מה בין כבוד למשאבּים לבין התנזרות? איך משתלבים חיי שפע בחיי צמצום?
יש לנו כבר חלק מהתשובות, וניתן להתרשם מהן בדירת ההדגמה האקולוגית של העץ בכיכר ביאליק בתל אביב. לא רק בתל אביב, גם בחיפה ובירושלים יש פעילות "עצית", ובעצם כל מי שמחובר לעץ ומתחיל לחיות אחרת הוא חלק מהקהילה הפועמת שלנו. קהילה שמפוזרת בכל רחבי הארץ, בעיקר במרכזים עירוניים, וניפגשת באירועים אקולוגיים שונים, בגינות הקהילתיות, בקואופרטיבים, בכל מה שעושה הבדל. בדירה בתל אביב חיים כרגע שישה חברים וחברות שחוקרים יחד חיי שיתוף. חברים אחרים מארגנים פעילויות, משלמים דמי חברות או נותנים זמן עבודה לעץ.
בזמן העבודה, אנחנו מכירים אחד את השנייה ומתרגלים תקשורת אחרת, עבודה אחרת, זמן מאיכות שונה. קשה להסביר במילים – פשוט תבואו!

כאן תוכלו לראות את כל ההזדמנויות הקרובות שלכם לחיבור לעץ, סדנאות, קורסים, ומפגשי לימוד.

ומה זה האתר הזה?
האתר הזה הוקם ב-2006 כדי להפיץ מידע על אקולוגיה עירונית. מאז, נכתבו כאן אלפי "עלים" (פוסטים) על כל נושא שעלה בחיי היומ-יום של פעילי העץ שבחרו להתבטא בכתב. במקביל, הלכה והתפתחה קהילה, ככל שהיא התפתחה, עברנו יותר ויותר לחיי פעולה וקצת זנחנו את הכתיבה. וכך, מה שתמצאו כאן היום הוא סוג של ספר על המדף, מקום לצלול לתוכו ולגלות הפתעות מתקופות שונות בחיי העץ. אם אתם רוצים לדעת מה קורה עכשיו, דפי הפייסבוק של העץ (תל אביב, חיפה וירושלים) יכולים להועיל לפעמים, אבל גם שם אנחנו לא תמיד נמצאים. אתם כבר מנחשים מה המשפט הבא? פשוט בואו : )

פרטים נוספים