קורס בניסים

מבוא ל”קורס בניסים”

אודות קורס בניסיםקורס בניסים הוא מערכת חשיבה רוחנית שלמה המיועדת ללימוד עצמי. כמערכת לימודים המורכבת משלושה כרכים “טקסט”, “ספר עבודה לתלמידים” ו”מדריך למורים”, היא מלמדת שהדרך לאהבה אוניברסלית ושלום – או זיכרון האלוהים – מתבצעים על ידי פירוק האשמה באמצעות סליחה לאחרים. ה”קורס”, לפיכך, מתמקד בריפוי מערכות יחסים והפיכתן לקדושות. ה”קורס בניסים” מדגיש כמו כן, שהוא אינו אלא גירסה אחת מתוך תוכנית הלימודים האוניברסלית הכוללת אלפים רבים של גירסאות אחרות. לפיכך, למרות ששפת ה”קורס” היא תנכית, הוא מבטא את ה”על-כיתתיות” ו”על-התפלגויות”. לכן ה”קורס בניסים” הוא מערכת הוראה רוחנית ולא דת.

ה”טקסט” מציג את התיאוריה של ה”קורס” ומשלב בהוראתו את לימוד חווית הסליחה שהיא מטרת ה”קורס” עבור תלמידיו. ה”קורס בניסים” מצהיר: “הקורס הזה קובע במפורש שמטרתו לגביך היא אושר ושלווה” (טקסט ע’ 186 בגירסה העברית) (טקסט פרק 13, 2, 7:1). ה”טקסט” מסביר כמו כן את הבסיס לפחד ולאשמה וכיצד ניתן לגבור עליהם באמצעות הניסים המוגדרים כ”ביטויי אהבה” מקסימליים. הניסים מוגדרים גם כמעבר תפישה מפחד לאהבה.

אודות קורס בניסיםספר העבודה לתלמידים” מורכב מ- 365 שיעורים, תרגיל לכל יום בשנה. תוכנית האימונים בת- שנה זו מתחילה בתהליך שינוי שכלו ותפישתו של התלמיד, למרות שאין הכוונה להביא את הלימוד שלו לכלל השלמה. כפי שהקורס מצהיר במבוא: “בסופו של דבר יופקד התלמיד בידי המורה הפנימי שלו או שלה, אשר יכוון את כל המשך הלימוד כפי שהיא רואה לנכון”.

ה”מדריך למורים” כתוב בצורת שאלות ותשובות, ומספק כמה מהתשובות שסביר שיישאלו על ידי התלמיד. הוא גם מכיל הבהרות לכמה מהמינוחים שבהם משתמש ה”הקורס”, מסביר אותם בתוך המסגרת התיאורטית של ה”טקסט”, וכן מסביר את שימושם המעשי דרך “ספר העבודה”.

ה”קורס בניסים” יצא לאור לראשונה ב- 1975 . בשנה זו העניקה ד”ר שקמן את זכויות היוצרים לעמותת: (Foundation for Inner Peace FIP) מתחילת הדבר , וכפי שנקבע, עמותה זו שימשה כמוציאה לאור, מפיצה, ובעלת זכויות היוצרים והסימן המסחרי הרשום של ה”קורס”. עם זאת, בשנת 1999 הוקצו זכויות היוצרים וזכויות הסימן המסחרי הרשום לעמותת: Foundation for A Course in Miracles.  כרגע נמצאים כשנים וחצי מליון עותקים של ה”קורס” ברחבי העולם. כמו כן קיימים תרגומים של ה”קורס” בסינית, הולנדית, גרמנית, עברית, איטלקית, פורטוגזית, רוסית, ספרדית, בולגרית, קרואטית, צ’כית, דנית, פינית, צרפתית, נורבגית, שוודית, אפריקנית, סלובנית, רומנית, פורטוגזית, פולנית, ושפות נוספות נמצאות עתה בתהליכי תרגום.

מתרגמי הקורס בניסים

מהו אם כן ה”קורס בניסים”? סיכום ההקדמה המופיעה ב”טקסט” הינו קצר ותמציתי. וכך הוא אומר:

“זהו קורס בניסים. זהו קורס נדרש. רק המועד שבו תלמד אותו תלוי ברצונך. רצון חופשי אין פירושו שאתה יכול לקבוע את תוכנית-הלימודים. פירושו הוא רק שבידך בחור מה אתה רוצה ללמוד בזמן נתון. אין הקורס מתכוון ללמד את משמעות האהבה, כיוון שדבר זה הוא מעבר למה שאפשר ללמד. ועם זאת מטרתו היא לסלק את המכשולים למודעות של נוכחות האהבה, שהיא מורשתך הטבעית. הפכה של האהבה הוא הפחד, אך מה שהוא מקיף-כל אי אפשרת שיהיו לו הפכים.”

לפיכך ניתן לסכם קורס זה בפשטות רבה בצורה זו:

“אי אפשר לאיים על שום דבר ממשי. שום דבר לא-ממשי אינו קיים. בזאת שוכן שלום האלוהים.”

בשנת 1977 בתגובה לבקשות רבות להקדים הקדמה קצרה ל”קורס בניסים” הלן שקמן כתבה את החומר הבא המופיע בהקדמה ל”קורס בניסים” ב”טקסט”. את שני החלקים הראשונים – “כיצד הוא בא”, “הקורס מה הוא” – כתבה הלן עצמה. החלק האחרון – “מה הוא אומר” נרשם בתהליך של כתיבה פנימית.

 

אפרת שר-שלום – ראש קהילת “קורס בניסים” בארץ.

אפרת הינה מורה רוחנית העוסקת בהוראת הריפוי הרוחני. משוררת, ויזמית. לומדת ומלמדת את “קורס בניסים” במשך 25 שנים.
ביחד עם אבי יסעור ז”ל ייסדה את “קורס בניסים” בארץ.

הייתה בצוות תרגום הספר “קורס בניסים” לעברית, שבראשם עמדו אבי יסעור עליו השלום ורות שק יסעור. תרגמה עם רות שק יסעור את “הפסיכותרפיה” ואת “שירת התפילה”, המוספים של “קורס בניסים”. הפיקה וערכה את הספר “שלום” משפטי שלום מתוך “קורס בניסים” באנגלית ערבית ועברית.

באוקטובר 2010 יצא ספרה של אפרת שר-שלום הנגבי “אחותי היא – שירת הגר”. פואמה על חייה של הגר המקראית.
ביחד עם ספי הנגבי הקימה את ‘זמן מדבר’, אתר אקולוגי רוחני לשלום, בדרום מדבר יהודה. אתר אירוח ברוח אחרת, לכינוסי שלום ולעבודה רוחנית.

אפרת שר-שלום הנגבי לימדה, ריכזה וכתבה את תוכנית הלימודים, של מגמת ההילינג ב”מכללת רידמן”, העמידה אלפי תלמידים לאורך השנים, הנחתה ולימדה מורים ומטפלים רבים.

אפרת הופיעה הטלוויזיה וברדיו בתוכניות שונות. הופיעה בסדרה של שיעורים עם “קורס בניסים” בערוץ 10 ובערוץ קרמה.
כותבת מאמרים על עניני רוח באתרי אינטרנט שונים.

יוצרת מייסדת את שיטת הוראת “קורס בניסים”, למורים ולמטפלים. מנחה סדנאות, ותפילות שלום בארץ ובעולם.

פרטים נוספים