״חכמת ההזדקנות״

1391510_233284193495578_430664095_n

חכמת ההזדקנות' הינה תנועה השואפת להזדקנות מודעת ומעורבת חברתית ברוח הדהרמה. התנועה יוצרת מסגרות לחקירה של חוויית ההזדקנות, מפתחת אלטרנטיבות של דיור תומך בר-השגה עבור המזדקנים בקהילה, ומקדמת זכות אוניברסאלית להזדקן ולמות בבית בביטחון סיעודי הוליסטי.
קהילת חיים-יחד
היא קבוצת מזדקנות ומזדקנים ששמה לה מטרה לחיות יחד בערבות הדדית כקהילה משימתית עם חזון משותף ברוח הדהרמה. יצירת מודל קהילתי של דיור למזדקנים רב דורי, מעורב חברתית וידידותי לסביבה, שמנוהל על ידי חברי הקהילה. המודל מתבסס על תמיכה הדדית של חברי הקהילה ומקיים זכות להזדקן ולמות בבית. הקהילה בונה חיים משותפים על בסיס עשייה חברתית משתפת, כולל מרכז לפעילות חברתית עבור תושבי המקום בהתאם לצרכים שלהם וליכולות המקצועיות של חברי הקהילה, עסק שיפרנס את חברי הקהילה וישרת את תושבי המקום. זהו מודל ראשון מסוגו בארץ ובעולם.
קהילת החיים-יחד מנוהלת על ידי חבריה, והיא בונה חיים משותפים על בסיס עשייה חברתית בשיתוף תושבי המקום. הקהילה תקים עסק בין-דורי שיפרנס את חברי הקהילה וישרת את תושבי המקום. לדוגמא, ברמה הבסיסית ביותר אפשר להציע שירותי סבתאות למשפחות צעירות. ואילו הצעירים יכולים לתת שירותים שתומכים בקהילה. היום אנחנו לוקחות אחריות על חיינו, וככל שנזדקן נמצא דרך להעביר את האחריות לצעירים יותר שיתמכו בנו.
הקהילה פועלת מאז אביב 2014, בוחנת אפשרויות מגורים והתיישבות, יוצרת קשרים ושיתופי פעולה עם ארגונים חברתיים-סביבתיים ועם גורמים שלטוניים, מגייסת חברים נוספים, ומפתחת את המודל הכלכלי לקהילת החיים-יחד. החיבור בין הקהילה ליישוב מגוריה מתאפיין בעשייה חברתית למען תושבי המקום תוך שימוש בידע, בניסיון ובכישורים העשירים שרכשנו לאורך חיינו.
הקהילה עובדת בליווי של החממה הקהילתית של עמותת תור המדבר. מאז קיץ 2015 היא נמצאת בתהליך עבודה ליצירה של מודל חיים-יחד קואופרטיבי, בשיתוף פעולה עם נאורה ודרור ישראל. אנחנו בוחנים שני מודלים אפשריים: (1) מגורים משותפים; (2) קהילה של אנשים החיים בבתיהם (בתפזורת) ומקיימים 'קהילה תומכת בניהול עצמי'.

שם איש קשר:
רחל שקדי 

דואל:
wisdomofaging@gmail.com

לינק לאתר:
http://tovana.org.il/he/aging-wisdom

לינק לפייסבוק:
https://www.facebook.com/Wisdomofaging/

סוג קהילה: Array
סטטוס קהילה: מתהווה
מיקום:
אזור: מרכז

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים